Co to jest prokura?
 Oceń wpis
   

Zastanawiasz się co to jest prokura i co odróżnia ją od zwykłego pełnomocnictwa? Chcesz dowiedzieć się do czego upoważnia prokura? Nie wiesz kto może ją udzielić?

 

Prokura jest specjalnym rodzajem pełnomocnictwa udzielonego dla osoby fizycznej, która posiada pełna zdolność do czynności prawnych. Każdy przedsiębiorca podlegający wpisowi do rejestru przedsiębiorców w Krajowym rejestrze Sądowym może udzielić prokury. Nie ma możliwości przeniesienia na inna osobę tego pełnomocnictwa.


Prokura upoważnia do dokonywania wszystkich czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przypadku spółek osobowych prokura ustanawiana jest jednomyślna decyzją wszystkich wspólników, a odwołać może ją każdy z nich. W spółkach kapitałowych prokura ustanawiana jest jednomyślna uchwałą członków zarządu, natomiast odwołać ją może jeden członek zarządu. Prokura wygasa w chwili śmierci prokurenta, w przypadku wykreślenia przedsiębiorcy z KRS lub wraz z ogłoszeniem upadłości, likwidacji bądź przekształcenia przedsiębiorstwa.


Rodzaje prokury w Polsce:

  • prokura samoistna,

  • prokura łączna,

  • prokura oddziałowa.
Komentarze (0)
Komisja rewizyjna spółki z o.o.
 Oceń wpis
   

W wszystkich spółkach, gdzie kapitał zakładowy wynosi więcej niż 500 000 złotych, a jednocześnie wspólników jest więcej niż 25, zgodnie z przepisami powinna zostać utworzona komisja rewizyjna lub rada nadzorcza. Poza wskazanym wyjątkiem, tworzenie rady nadzorczej czy komisji rewizyjnej nie jest obowiązkowe.

W przeciwieństwie do rady nadzorczej, komisja rewizyjna jest organem nie prowadzącym stałego nadzoru w spółce, lecz tylko periodyczny. Kontrola przeprowadzana przez komisję rewizyjną ogranicza się tylko do wglądu do działalności spółki oraz możliwości żądania informacji i wyjaśnień. Nie ma więc prawa podejmowania wiążących decyzji. Komisja rewizyjna w spółce z o.o. najczęściej zbiera się raz na rok,najczęściej przed zwyczajnym zgromadzeniem wspólników. Po przeprowadzeniu rewizji, składa ona zgromadzeniu sprawozdanie z wyników przeprowadzonej kontroli. Do kompetencji komisji rewizyjnej należy również prawo do zwołania zgromadzenia wspólników, jeśli zarząd spółki z o.o. nie zwołuje go w właściwym czasie. 

Przeczytaj również:
- Rachunek przepływów finansowych
-
 Spółka używana?

Komentarze (0)

ZAREJESTRUJ SPÓŁKĘ Z O.O. Z POMOCĄ SPECJALISTÓW ZE SPRZEDAMSPOLKE.BIZ.PL!

Zleć przeprowadzenie procesu rejestracji nowej firmy profesjonalistom, którzy dopełnią  w Twoim imieniu wszelkich formalności. 
 
Oferujemy kompleksową pomoc, która pozwala na oszczędność czasu.

Cena rejestracji: 749 zł 

--

W swojej ofercie posiadamy także na sprzedaż nowe spółki z 2017 roku, jak również spółki stażowe z 2016 i 2015 roku w atrakcyjnych cenach. 

Zadzwoń i dowiedź się więcej na temat proponowanej usługi.

TEL: 12 376 49 67


Spółki pod dotacje

Najnowsze wpisy
2017-11-16 08:11 Spółka celowa
2017-11-02 11:19 Zwyczajne zgromadzenie wspólników
2017-10-19 08:55 Kapitał zakładowy
2017-10-05 08:12 Krajowy Rejestr Sądowy
2017-09-21 08:31 Wady spółki partnerskiej