Kapitał zakładowy w spółce z o.o.
 Oceń wpis
   

W obecnej chwili kapitał zakładowy w spółce z o.o. wynosi 5 000 złotych i tworzony jest w oparciu o udziały wnoszone przez wspólników, czyli tzw. udziałowców. Podział udziałów pomiędzy wspólnikami nie musi być równy, jednak minimalna cena za jeden udział nie może być niższa niż 50 zł.

 

Co może być wkładem w spółkę ?

  • pieniądze,
  • ruchomości i nieruchomości (tzw. aport),
  • różnego rodzaju m.in. patenty, znaki towarowe, itp.
     

Przepisy prawa w Polsce nakazują, że osoby zakładające spółkę, najpóźniej do dnia rejestracji spółki muszą pokryć kwotę kapitału zakładowego. Prócz tego każdy wspólnik jest zobowiązany do złożenia w Sądzie Rejestrowym oświadczenia, które informuje o tym, że pokryty został kapitał zakładowy spółki z o.o..

Na wypadek, gdyby wartość wniesionych wkładów została zawyżona w oświadczeniu, osoby świadome tego zdarzenia w momencie rejestracji, są zobowiązane do tego, aby solidarnie wyrównać brakującą część pieniędzy.

Udziały spółki mogą zostać umorzone przymusowo lub dobrowolnie, ale jest to związane z likwidacją zarówno obowiązków, jak i praw danego wspólnika. W celu umorzenia udziałów, należy zwołać zgromadzenie wspólników, na którym jest podejmowana ta decyzja. Jednak, aby to mogło nastąpić, konieczny jest zapis o takiej możliwości w akcie założycielskim.

Zarząd każdej spółki jest zobowiązany do tego, aby prowadzić tzw. księgi udziałów, w której spisane są: imiona, nazwiska, adres, liczba oraz wartość posiadanych przez danego wspólnika udziałów. Warto wiedzieć, że każdy wspólnik ma prawo wglądu do księgi.  

 

                                           kapitał zakładowy spółki z o.o.

Komentarze (0)
Organy w spółce z o.o. Jak powstaje spółka z o.o. ?

ZAREJESTRUJ SPÓŁKĘ Z O.O. Z POMOCĄ SPECJALISTÓW ZE SPRZEDAMSPOLKE.BIZ.PL!

Zleć przeprowadzenie procesu rejestracji nowej firmy profesjonalistom, którzy dopełnią  w Twoim imieniu wszelkich formalności. 
 
Oferujemy kompleksową pomoc, która pozwala na oszczędność czasu.

Cena rejestracji: 749 zł 

--

W swojej ofercie posiadamy także na sprzedaż nowe spółki z 2017 roku, jak również spółki stażowe z 2016 i 2015 roku w atrakcyjnych cenach. 

Zadzwoń i dowiedź się więcej na temat proponowanej usługi.

TEL: 12 376 49 67


Spółki pod dotacje

Najnowsze wpisy
2017-11-16 08:11 Spółka celowa
2017-11-02 11:19 Zwyczajne zgromadzenie wspólników
2017-10-19 08:55 Kapitał zakładowy
2017-10-05 08:12 Krajowy Rejestr Sądowy
2017-09-21 08:31 Wady spółki partnerskiej